Al kanfej hašalom

Od vínom voňajúcej pivniceaž po vzlet na krídlach pokoja

Al kanfej hašalom – Na krídlach pokoja je celovečerný program 30 členného miešaného speváckeho zboru Eben Ezer a ich hudobníkov. Inšpiruje nás pútavý kolorit židovskej kultúry a hlboká múdrosť jej odkazu. Projekt Al kanfej hašalom je pestrou paletou židovskej hudby od renesancie až po súčasnosť. Je mozaikou à capella piesní, ako aj sólových piesní a zborového spevu so živým hudobným sprievodom.

Zámerom projektu je prostredníctvom prezentácie kultúry a bohatej hudobnej tradície židovského národa prispieť k šíreniu pokoja a budovaniu spoločného dialógu, mostov medzi národmi a etnikami z úcty voči našim židovským koreňom, k samotnému židovskému národu a z piety k obetiam tragédie holokaustu.

Zbor Eben Ezer precestoval v roku 2018 s projektom Al kanfej hašalom zopár tisíc kilometrov. V spolupráci s plzenskou klezmer kapelou Mi Martef sme absolvovali viacero koncertov (Spomienka výročia 1. transportu slobodných dievčat — Poprad, Festival židovskej kultúry Šamajim — Třebíč, koncerty v synagógach — Ružomberok, Bardejov, Liptovský Mikuláš, Pamätný deň holokaustu — Stará Turá, synagógy Šurany a Levice).


Eben Ezer

Eben Ezer, v preklade z hebrejčiny Kameň pomoci, je spevácky zbor pri Cirkvi bratskej, ktorý pôsobí od roku 1987. Jeho hlavným zámerom je spájať ľudí prostredníctvom hudby a spevu. Eben Ezer tvorí v súčasnosti viac ako 30 mužov a žien z rôznych miest Slovenska a z Českej republiky. Eben Ezer – „až potiaľto nám pomáhal Hospodin“ je osobné vyjadrenie jednotlivých spevákov, ale aj speváckeho zboru ako celku.

Spevácky zbor Eben Ezer koncertuje na pôde Cirkvi bratskej, na národných aj medzinárodných festivaloch (Švajčiarsko,Veľká Británia), podieľa sa na výchovno-vzdelávacích projektoch na Slovensku aj v zahraničí (Belgicko, Nemecko, Nórsko, Rumunsko a Srbsko). Vydal CD Magnum Mystérium a multimediálne CD Immanuel. Dirigentkou a umeleckou vedúcou zboru je Mária Volárová. Príťažlivý repertoár a atmosféra v zbore inšpiruje návrat niekdajších členov zboru aj rozširovanie radov o spevákov mladšej generácie. Spevácky zbor interpretuje skladby rôznych žánrov aj období. Na koncertoch znejú piesne a capella aj s inštrumentálnym sprievodom. Miešaný zbor koncertuje ako celok, prípadne zvlášť jeho ženská zložka.

www.ebenezer.sk