Al kanfej hašalom

Od vínom voňajúcej pivniceaž po vzlet na krídlach pokoja

Prepojenie židovskej hudby duchovnej aj svetskej, spojenie dvoch bratských národov v projekte Al kanfej hašalom — mladých ľudí, ktorých inšpiruje pútavý kolorit židovskej kultúry a hlboká múdrosť jej odkazu.

Projekt Al kanfej hašalom je mozaika starých piesní a piesní súčasných autorov, pestrá paleta jidiš, hebrejčiny, angličtiny, češtiny aj slovenčiny v podaní celoslovenského vokálneho súboru Eben Ezer a plzenskej klezmer kapely Mi Martef. V rámci koncertu sa obe zoskupenia predstavia samostatne ako aj v spoločnom programe.  Zámerom Al kanfej hašalom je šíriť pokoj v časoch nepokoja…


Eben Ezer

Eben Ezer, v preklade z hebrejčiny Kameň pomoci, je spevácky zbor pri Cirkvi bratskej, ktorý pôsobí od roku 1987. Jeho hlavným zámerom je spájať ľudí prostredníctvom hudby a spevu. Eben Ezer tvorí v súčasnosti viac ako 30 mužov a žien z rôznych miest Slovenska a z Českej republiky. Eben Ezer – „až potiaľto nám pomáhal Hospodin“ je osobné vyjadrenie jednotlivých spevákov, ale aj speváckeho zboru ako celku.

Spevácky zbor Eben Ezer koncertuje na pôde Cirkvi bratskej, na národných aj medzinárodných festivaloch (Švajčiarsko,Veľká Británia), podieľa sa na výchovno-vzdelávacích projektoch na Slovensku aj v zahraničí (Belgicko, Nemecko, Nórsko, Rumunsko a Srbsko). Vydal CD Magnum Mystérium a multimediálne CD Immanuel. Dirigentkou a umeleckou vedúcou zboru je Mária Volárová. Príťažlivý repertoár a atmosféra v zbore inšpiruje návrat niekdajších členov zboru aj rozširovanie radov o spevákov mladšej generácie. Spevácky zbor interpretuje skladby rôznych žánrov aj období. Na koncertoch znejú piesne a capella aj s inštrumentálnym sprievodom. Miešaný zbor koncertuje ako celok, prípadne zvlášť jeho ženská zložka.

www.ebenezer.sk


Mi Martef (hebr. Ze sklepa)

Mi Martef – je první plzeňský kosmopolitně-liberální klezmer band, který vznikl dlouholetým neutuchajícím zájmem Karol Kašeové –  zpěvačky a vedoucí hudebního uskupení o židovskou kulturu a svoje vlastní kořeny. Oficiálně se vznik datuje na jaro 2015 do jednoho  plzeňského sklepa, odtud název Mi Martef.

Přes relativně krátkou dobu působení na scéně, si kapela rychle našla svoje posluchače a byla pozvána na významné hudební festivaly a koncerty v Třebíči, Jičíně, Napajedlích, Plzni, Praze, Valašském Meziříčí… V létě 2017 kapela nahrála debutové album  „Ba-derech“ —  Na ceste.

Kapela hraje moudré i rozverné židovské písně ze všech koutů světa – od Birobidjanu, přes východoevropský Belz až po sefardské Toledo. Inspirací kapely je krakovský klezmer band Kroke, dále melodie balkánské a romské hudby, ale i současná tvorba izraelských hudebníků. Mi Martef tvoří čtyřčlenný ensemble – zpěv, ukulele – Karol Kašeová, housle – Peter Heider, akordeon – Jarek Jurečka a  kontrabas – Ivan Kudrna. Známé klezmerové “ojojojoj” zpívají všichni.

www.facebook.com/mimartef

www.mimartef.com